Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Kdy dostane Terre’Blanche Nobelovu cenu míru?

5. 04. 2009 2:03:12
V Orwellově proslulém románu 1984 se válčením zabývalo Ministerstvo míru, nenávistí Ministerstvo lásky atd. Když se člověk podívá na seznam laureátů Nobelovy ceny míru, při pohledu na některá jména jej nutně musí jímat pocit, že při pojmenování Nobelovy ceny míru se postupovalo obdobně. Toto přirovnání je možná mírně nadnesené, nicméně minimálně tři držitelé tohoto prestižního ocenění měli v minulosti co dočinění s terorismem.

Zřejmě nejznámějším teroristou, jemuž byla cena udělena, je Jásir Arafat, svého času vůdce OOP a teroristické organisace Fatah. Pro větší část lidí tím zřejmě výčet jim známých teroristů s Nobelovkou končí. Pojďmě si tedy v krátkosti představit další dva.

Další zajímavý laureát pochází ze stejného regionu. Menachem Begin byl posledním vůdcem organisace Irgun, jež mimo jiné vyhodila do vzduchu jižní křídlo hotelu King David. Tento útok si vyžádal 91 obětí na životech, z nichž bylo 28 Britů, 41 Arabů, 17 Židů a 5 příslušníků dalších národností, a 45 raněných.

Ačkoliv Nelson Mandela používal podobné metody jako terorista Arafat, ve světě je znám paradoxně spíše jako bojovník za lidská práva. Roku 1961 se stal velitelem teroristické skupiny Umkhonto we Sizwe, ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu. Něco o jeho činnosti se lze dočíst zde. Roku 1985 mu bylo po třinácti letech nabídnuto propuštění z vězení, pokud se zřekne násilí. Budoucí laureát Nobelovy ceny míru to však odmítl!

Jak vidíte, Nobelovku za mír si vysloužil palestinský terorista, izraelský terorista a nakonec i jihoafrický terorista z kmene Thembu. Není tedy na čase udělit toto přestižní ocenění i vůdci ozbrojeného Afrikánského hnutí odporu (AWB), jež má podobně jako Mandelova skupina na svědomí několik bombových útoků, Eugenovi Terre‘Blanche? Poté, co byl roku 2001 propuštěn z vězení, se vzdal terorismu, rozhodl se AWB demilitarisovat a dal se na cestu radikálního křesťanství.

Tito čtyři lidé se od sebe v ničem důležitém neliší, jen stáli v různých konfliktech na různých stranách. Má-li být výbor udělující ocenění zásadový, neměl by je posledně jmenovanému upírat, neboť jinak lze považovat předávání Nobelových cenu míru považovat za frašku.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Bohumír Žídek | neděle 5.4.2009 2:03 | karma článku: 26.28 | přečteno: 3090x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Konečně je Ladik v bezpečí, soudruzi v parlamentu brzy schválí smlouvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roků od plyšáku to trvalo. Celou tu dobu čekal Ladik trpělivě na to, aby mohl prokázat svoji odvahu jako 99 pragováků, kteří se hrdinně postavili kontrarevoluci. A teď se Ladik dočkal, naváže na Kubiše a Gabčíka

6.6.2023 v 17:44 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 170 | Diskuse

Emrich Sonnek

Outsiderovo blues

Když jsi jednou dole a jednou nahoře, může se stát, že se jindy ocitneš ještě níž. Ale je to snad důvod, proč si nezazpívat? Třeba na melodii písně Život je jen náhoda.

6.6.2023 v 17:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 26.60 | Přečteno: 790 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně su v bezpeči - sudruzi v parlamentu brzo podepišu smluvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roku od plyšaku to trvalo! Furt sem se na ulici citil taky nejisty, zranitelny, ten pocit nebezpeči byl prostě všude. Až fčil se to měni. Černochova podepsala s černochem smluvu o dočasnem pobytu vojsk.

6.6.2023 v 11:59 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 1604 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 543 | Diskuse

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...