Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Železný poškozuje euroskeptické hnutí

8. 04. 2009 21:45:14
Lidé často posuzují daleko více KDO je ten, co jim něco říká, než to, co jim vlastně říká. Vzpomeňme si třeba na předsedu kdysi parlamentních republikánů Miroslava Sládka. Dnes musíme zpětně uznat, že leckterá jeho kritika např. směrem k tehdejší hlavě státu Václavu Havlovi byla alespoň částečně oprávněná. Jenomže ke Sládkovi měla řada lidí odpor, a tak když expresidenta kritisoval zrovna on, znamenalo to, že o to nekritičtěji obdivovali Havla.

Osobně se považuji za odpůrce prohlubování politické integrace EU a konkrétně pak Lisabonské reformní smlouvy. Je pro mne však nepříjemná představa, že bych pro to měl být na jedné lodi s panem Železným, který způsobil, že český stát z peněz daňových poplatníků musel zaplatit společnosti CME odškodné 10,4 miliard korun za to, že před hvězdou one man show Volejte řediteli neuchránila její investici. Sám Železný byl v červenci 2007 odsouzen za úniky při dovozu obrazů.

O Evropskou unii a Lisabonskou smlouvu se příliš lidí nezajímá, spousta těch, již sledují dění kolem sebe si však pamatují arbitráž s CME a jméno europoslance pro ně nemá příliš dobrý zvuk. Proto zastávám názor, že Železný svým působením dělá euroskeptikům a odpůrcům Lisabonu medvědí službu.

To však ještě není zdaleka všechno. Stejně jako obhajující europoslankyně Bobošíková či KSČM, jež ji navrhovala do funkce presidenta republiky, v argumentaci proti Lisabonu operuje protiněmeckým šovinismem a strašením zrušením Benešových dekretů á la „Ti zlí Sudeťáci, co jsou beztak všichni fašisti, nám ukradnou chalupy, co jsme jim spravedlivě zabavili.“ To by, pokud by se to neřeklo tak sugestivně, znamenalo, že se asi zlepší vymahatelnost práva. Takže pokud by se jednalo skutečně o pravdivý argument, byl by to argument pro Lisabon. Proč lidé, kteří deklarují, že jsou proti, přináší nepravdivé argumenty pro?

Výše zmíněné skutečnosti však nezabránily tomu, že se uskutečnilo jisté jednání mezi europoslancem Železným, který u nás registroval značku Libertas.cz, a vedením Strany svobodných občanů. K žádné dohodě nedošlo, a tak Železný neváhal na tiskové konferenci Svobodné atakovat. Prý jim vyšel vstříc a oni se nechtěli dohodnout.

Přitom podmínky, jež si diktoval, byly pro Stranu svobodných takřka likvidační. Měla se ve volbách do EP úplně vzdát své značky, i když je to pro ní první a možná i poslední možnost, jak dát lidem vědět, že existuje. Na první místo chtěl Železný dosadit předsedu Svobodných Petra Macha, navzdory tomu, že se neúčastnil primárek, jež strana považuje za svoji chloubu a ukázku nového stylu politiky. Kromě toho, pokud by uspěl, asi těžko by se mohl plně věnovat řízení české strany z Bruselu. Na druhém místě pak chtěl figurovat on sám. Takže v parlamentních volbách by se mohli Svobodní presentovat maximálně způsobem „My jsme ti, co kandidovali do EP na kandidátce Libertas.cz“ „Aha, vy jste od toho Železného, co nás připravil o 10 miliard.“

Je tedy pan Železný skutečně upřímným bojovníkem proti Lisabonské smlouvě a rozpínavosti Bruselu, nebo se snaží rozložit euroskeptické hnutí zevnitř?

Autor: Bohumír Žídek | středa 8.4.2009 21:45 | karma článku: 24.70 | přečteno: 3091x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Dezolát Vrábel - Česká vláda chce zaútočit na Rusko jadernými hlavicemi!

Už je to venku! Tohle Vám na ČT určitě neřeknou! Sdílejte než to smažou!! "Zachránce národa" Vrábel už musí být opravdu zoufalý. Chce se stát mučedníkem. Jím šířený nesmysl je ukázková desinformace a lež. Šíření poplašné zprávy.

28.11.2022 v 14:00 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Bartoň

Pirátka Gregorová: Itálie směřuje k neofašismu

Europoslankyně Markéta Gregorová se opět o nové italské vládě vyjádřila jako o neofašistické. Novou italskou premiérku Giorgiu Meloniovou považuje stále za neofašistku.

28.11.2022 v 8:15 | Karma článku: 31.68 | Přečteno: 641 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Dva rozhovory, dvě zklamání

Po zkušenostech s předchozími dvěma prezidenty jsem alergický na přezíravost vůči novinářům, třebaže někdy nad jejich nevzdělaností sám zvedám obočí. Tato dáma se k partnerovi v rozhovoru chovala jako ke studenovi u zápočtu.

28.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 443 | Diskuse

Jiří Medula

Prezident J. Bašta je nadějí pro vlastenecké voliče...

Šance prezidentského kandidáta Jaroslava Bašty velmi výrazně stouply. Je totiž jediným vlasteneckým kandidátem na funkci prezidenta. Ostatní, které bylo možno za ně považovat nebo se tak alespoň sami prezentovali, byli vyřazeni.

28.11.2022 v 1:26 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 546 |

Tobiáš Zdechovský

Proč nejsou lidé schopni vzájemně debatovat?

Názory na politická témata naši společnost odjakživa rozdělovaly a posunovaly nás. Co nás, ale zpomaluje a brzdí náš rozvoj je naše lenost vyhledat si argumenty.

27.11.2022 v 15:38 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 1907 | Diskuse

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...