Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

David Duke, svoboda slova a úroveň českých novinářů

27. 04. 2009 21:23:41
Minulý týden Českou republiku navštívil David Duke. Jméno, troufnu si napsat, pro většinu společnosti zcela neznámé. Přesto jeho návštěvy a plánovaných přednášek byly již v předstihu plné noviny.

Duke totiž v roce 1974 (ve svých 24 letech) omáhal v Louisianě formovat regionální organisaci Rytíři Ku Klux Klanu, kterou vedl čtyři roky a pak ji opustil. Později se pokoušel kandidovat na různé funkce za Demokratickou stranu, aby později zakotvil u republikánů, za něž byl roku 1989 zvolen na tři toky do Sněmovny representantů státu Louisiana.

Během téměř padesáti devíti let života prožil tedy vcelku bohatou politickou kariéru. České novináře však přesto zajímá jen episodní období poloviny sedmdesátých let, proto o něm píší výhradně jako o „bývalém šéfovi“ Ku Klux Klanu a jeho další politická kariéra jako by pro ně neexistovala. Hranice mezi bulvárním a seriosním tiskem se v poslední době stala takřka neviditelnou.

Zajímavé je, jak se díky novinářům postupně posulo vnímání obsahu Dukeovy knihy Moje probuzení, jež u nás vyšla v nakladatelství Kontingent Press. V rozhovoru s organisátorem přednášek a ochráncem zvířat (a zakladatelem socialistického Národního odporu) Filipem Vávrou jsem se dočetl, že Duke v knize šoa nepopírá, ale obhajuje svobodu slova pro vědce, jež ji zpochybňují. Později české deníky uváděly že sám Duke holokaust popírá. A nakonec dokonce přišlo tvrzení, že jej ospravedlňuje (sic!). Osobně jsem knihu nečetl a pochybuji, že ji četl kterýkoliv z novinářů, kteří o ní psali. Ovšem významový posun i mezi druhým a třetím tvrzením je skutečně markantní.

Na základě hysterie rozpoutané novináři byla jedna z přednášek, jež se měla konat na Universitě Karlově, zrušena. Jinak by asi žádný důvod nebyl, už jen proto, že by o jejím konání téměř nikdo nevěděl.

Vrchol však přišel v pátek odpoledne, kdy Američana během pobytu v jedné z pražských restaurací zatkla policie. David Duke byl obviněn trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod ještě dříve, než na našem území vůbec stihl veřejně vystoupit. Činu se měl dopustit právě vyjádřením svých názorů ve výše zmíněné knize. Tu však napsal a vydal ve Spojených státech, kde funguje svoboda slova na tak vysoké úrovni, že i kdyby v ní šoa třeba obhajoval, nemohl by jej za to nikdo trestat. Knihu zde pak nevydal on, ale nakladatelství, jež na ni získalo autorská práva a opatřilo ji předmluvou, kde se od obsahu distancuje a tvrdí, že ji překládá ke studijním účelům. Obvinění se tak jeví vcelku nesmyslně, ať už Duke v knize napsal cokoliv.

V České republice je bohužel svoboda slova omezována. Nicméně omezována zákony, jež pan Duke na našem území nemohl porušit. Přesto z toho byl obviněn a dokonce musel urychleně opustit území republiky, čímž mu bylo odepřeno se hájit. Dnes byla nesmyslně porušena práva člověka, který se v mládí angažoval v extremistické organisaci. Příště by mohla být třeba zatčena Miss California, jež je dnes v americkém tisku vláčena bahnem za to, že urazila Gay Pride tím, že na soutěži krásy vyslovila názor, že manželství je věcí mezi mužem a ženou. Senzacechtivý tisk a politici posedlí „bojem proti extremismu“ jsou s to toho dosáhnout.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Bohumír Žídek | pondělí 27.4.2009 21:23 | karma článku: 31.15 | přečteno: 4950x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Bálek

Ještě jednou k probuzení levice

Blog o probuzení levice vyvolal poměrně širokou diskusi a pokusím se proto zde na některé věci reagovat. Příspěvky lze zjednodušeně rozdělit zhruba do následujících 7 bodů:

6.6.2023 v 13:39 | Karma článku: 4.78 | Přečteno: 160 | Diskuse

Josef Prouza

769 dotačních titulů a 769 korun důchodcům ve valorizaci

Sdělit občanům, obývajícím českou kotlinku, že jim musíme „udělat škodu ráznou, uřezat jim kapsu prázdnou“ dle dávné říkačky, je tabu. I když i prezident NKÚ M. Kala prohlásí, „že země zdegenerovala z tržní ekonomiky na dotační“.

6.6.2023 v 9:40 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1727 | Diskuse

Jan Bartoň

Fiala s Babišem nelžou, jen dělají „svou práci“

Zaujal mě komentář k nedávnému duelu Andreje Babiše s Petrem Fialou na CNN Prima NEWS. Tento duel byl tvrdě napaden některými politickými komentátory.

6.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 34.38 | Přečteno: 1492 | Diskuse

Jakub Černý

Definitivní změna Pirátského kurzu?

Včera došlo k odvolání Jany Michailidu z vedení strany, odůvodněním byly nálepky, zjednodušení a manipulace, kterou by člověk očekával od politické konkurence z pravé strany spektra. Ona ale překvapivě přišla z vlastní strany.

6.6.2023 v 8:38 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 460 | Diskuse

Michal Vimmer

Druhá fronta : evropské řešení

Musíme plnit spojenecké závazky ! Proč ? Ono "plnit" zní líp, než "USA nás nebudou chránit zadarmo." Zní to podstatně líp, než "sami se neubráníme". Líp než "naše obrana stojí za" ... Tak to vypadá s celou naší státní suverenitou.

6.6.2023 v 8:33 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 464 | Diskuse

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...