Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Novodobí totalitáři a plošný zákaz kouření v hospodách

28. 06. 2009 17:58:24
V tomto textu nebudu hovořit o pohrobcích nacionálního socialismu ani komunismu. Nebude řeč ani o snahách tyto pohrobky potírat. Ačkoliv je až zarážející, jak se společnost, která se údajně bojí totality, poohlíží pouze po těch, již se ověšují symboly totalit dávno mrtvých, aniž by si uvědomovala, že zde hrozí pozvolný nástup totality nové, zatraceně živé.

Velká část společnosti dokonce tomuto nástupu fandí, tleská mu a popohání jej. V poslední době jsem se setkal s mnoha bezesporu velice inteligentními lidmi, kteří sice pohrdají nacismem a komunismem, ale zároveň jedním dechem až fanaticky podporují snahy potlačit osobní svobodu. Podívejme se přímo na jeden velice aktuální příklad.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky před nedávnem schválila tzv. protikuřácký zákon. Čeští zákonodárci měli výjimečně tolik soudnosti, že nepodlehli módní vlně, jež se valí Evropou, a nezavedli plošný zákaz kouření v restauračních zařízeních.

Spousta lidí jim to má za zlé. Chtějí, aby se proti kouření v hospodách důrazně zasáhlo. Ve jménu vznešené myšlénky zdraví. Každá totalita se při svém nástupu musí zaklínat nějakým vznešeným ideálem, který jí získá masivní podporu, často i mezi rozumnými lidmi, kteří se tváří relativně svobodomyslně.

Abych předešel dohadům, jsem nekuřák. To mi však nebrání, abych se v zásadním boji o podobu naší společnosti dokázal postavit na správnou stranu. Hospoda či restaurace je soukromým zařízením, jež patří svému právoplatnému majiteli. Ten jediný má právo v něm zakázat kouření, případně si svůj podnik rozdělit na kuřáckou a nekuřáckou část. Nikdo jiný mu do toho NESMÍ kafrat!

Žádný Bruselský byrokrat, žádný osvícený poslanec dolní sněmovny našeho parlamentu, obskurní NGO či samozvaný „odborník“ nemá právo nařizovat hostinské paní Malířové, aby svoji venkovskou špeluňku U Malířů přetvářela v nekuřácký lokál. Pokud tento podnik jakožto nekuřák navštívím, automaticky tím souhlasím, že se kolem mě bude kouřit. Nevadí mi to, k pivnicím to přece patří. Pokud bych však pod vlivem děsivé propagandy o tzv. „pasivním kouření“ měl strach o své zdraví, mám mnoho alternativ se tomuto údajnému hazardu vyhnout:

<!--[if !supportLists]-->1) <!--[endif]-->Existuje spousta restauračních zařízení, kde majitel kouření zakázal. Mohu se přesunout tam.

<!--[if !supportLists]-->2) <!--[endif]-->Mohu se pokusit přesvědčit paní Malířovou, že je v jejím zájmu, aby byl její podnik nekuřácký. Není to prý tak dlouho, co v Praze skupinka nekuřáků přesvědčila majitele oblíbené studentské hospody, kde se fajčilo ostošest, aby na internetu uspořádal jakési „referendum“, zda má hospoda zůstat kuřáckou, nebo kouření zakázat. Antikuřáci zvítězili, v hospodě se od té doby nekouří.

<!--[if !supportLists]-->3) <!--[endif]-->Pokud s ní nebude řeč, mohu její podnik začít se svými antikuřáckými spolubojovníky bojkotovat. Pokud ji to poškodí, jistě se mnou brzy najde společnou řeč.

<!--[if !supportLists]-->4) <!--[endif]-->Jsem-li podnikavého ducha, mohu si otevřít vlastní nekuřácký provoz.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Jak vidno, lidé, které sužuje strach o jejich zdraví, mají možnost se kuřáckým hospodám vyhnout. Někomu to však nestačí a chtěl by, aby všechny hospody byly nekuřácké; aby majitelé hospod tancovali, jak oni pískají; aby ostatním byla naprosto upřena možnost volby. (Zároveň by šlo o naprostou likvidaci tradičních českých pivnic, jež by zmizením kouře přišly nejméně o polovinu své specifické atmosféry.)

Bohužel, lidé jsou nepoučitelní a tyto totalitární tendence jsou jim leckdy sympatické. A tak jako mnohokrát v historii, společnost nakonec přijde v boji za „správnou věc“ o svoji svobodu a ještě tomu bude bouřlivě tleskat. Až si uvědomí, čemu ve skutečnosti tleskala, bude již pozdě.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Bohumír Žídek | neděle 28.6.2009 17:58 | karma článku: 34.68 | přečteno: 7084x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Konečně je Ladik v bezpečí, soudruzi v parlamentu brzy schválí smlouvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roků od plyšáku to trvalo. Celou tu dobu čekal Ladik trpělivě na to, aby mohl prokázat svoji odvahu jako 99 pragováků, kteří se hrdinně postavili kontrarevoluci. A teď se Ladik dočkal, naváže na Kubiše a Gabčíka

6.6.2023 v 17:44 | Karma článku: 18.50 | Přečteno: 241 | Diskuse

Emrich Sonnek

Outsiderovo blues

Když jsi jednou dole a jednou nahoře, může se stát, že se jindy ocitneš ještě níž. Ale je to snad důvod, proč si nezazpívat? Třeba na melodii písně Život je jen náhoda.

6.6.2023 v 17:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 869 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně su v bezpeči - sudruzi v parlamentu brzo podepišu smluvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roku od plyšaku to trvalo! Furt sem se na ulici citil taky nejisty, zranitelny, ten pocit nebezpeči byl prostě všude. Až fčil se to měni. Černochova podepsala s černochem smluvu o dočasnem pobytu vojsk.

6.6.2023 v 11:59 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 1795 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 582 | Diskuse

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...